Układ centralnego smarowania do maszyn CNC
Smarowanie maszyny CNC sterowane automatycznie
Układ centralnego smarowania gwarantuje precyzyjne i regularne dozowanie środka smarnego w określonych punktach w maszynie cnc. Różnorodność dostępnych na rynku typów układów centralnego smarowania pozwala na optymalne dostosowanie rozwiązania do potrzeb danej maszyny. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, m.in w branży obróbki metali, drewna (smarowanie obrabiarki CNC).
Układy smarowania maszyn progresywne
Układy progresywne znajdują zastosowanie w przypadku występowania dużej liczby (rzędu kilkuset) punktów smarnych na małej powierzchni. Sprawdzają się one przede wszystkim w przypadku maszyn i urządzeń o niewielkim lub średnim zapotrzebowaniu na środek smarny. Mogą one pracować w sposób ciągły bądź okresowo. Są zasilane z pompy, do której przyłączone są rozdzielacze progresywne. Najczęściej stosowana jest pompa elektryczna, jednak wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia napięcia zasilającego, używane są pompy pneumatyczne lub ręczne. Zalety centralnego, progresywnego układu smarowania
• niskie koszty • prosta budowa i obsługa • możliwość rozbudowy • niska wrażliwość na zmiany temperatury • precyzyjne dawkowanie środka smarnego • niezawodność i auto-kontrola układu (sygnalizacja nieprawidłowego działania, niskiego poziom środka smarującego w zbiorniku)
Zasada działania centralnego, progresywnego układu smarowania
Centralny, progresywny system smarowania odróżnia się od systemów standardowych tym, że w miejscach jego rozgałęzień są zamontowane specjalne regulowane rozgałęźniki. Rozgałęźniki te umożliwiają precyzyjne ustawienie podawania optymalnej, dla danego punktu, ilości środka smarującego, bez względu na to, w jakiej odległości od pompy się on znajduje. Niwelowane są w ten sposób różnice oporu przepływu smaru, zależne od długości przewodów. Środek smarujący jest podawany ze zbiornika automatycznie przewodami do właściwych miejsc za pomocą pompy, której działanie jest sterowane sterownikiem numerycznym. W określonych w programie odstępach czasu, impuls podany ze sterownika powoduje podanie odpowiedniej dawki oleju do wszystkich elementów ruchomych maszyny. Poziom oleju w zbiorniku jest kontrolowany przez czujnik, który w przypadku spadku poziomu poniżej określonej wartości minimalnej, powoduje wyświetlenie na ekranie sterownika komunikatu o konieczności uzupełnienia środka smarnego.
Elementy pompy ILC MAX:
1 – Zbiornik
2 – Element pompujący
3 – Złącze elektryczne na sygnał wejściowy
4 – Złącze zasilające, sygnały wyjściowe
5 – Smarowniczka do napełniania pompy
6 – Sterownik z wyświetlaczem
7 – Zaślepka gniazda elementu pompującego, linii powrotnej lub szybkozłącza do napełniania pompy