Pompy próżniowe do maszyn CNC
Podciśnieniowe mocowanie elementów na stole obrabiarki CNC
Pompy próżniowe - urządzenia stosowane w technice służące do usuwania gazów (wytworzenia podciśnienia) w zamkniętej przestrzeni.
Do najważniejszych parametrów pomp próżniowych należą: ciśnienie końcowe, szybkość pompowania i wydajność. Istotną cechą każdej pompy jest maksymalne ciśnienie, jakie może panować na jej wylocie. Z tego względu wyróżnia się pompy pracujące przy ciśnieniu atmosferycznym i wymagające uzyskania próżni wstępnej.
Pompy próżniowe Busch MINK
● Ciśnienie końcowe: 20 - 200 hPa (mbar)
● Nadciśnienie: 2,0 bar(g)
● Prędkość pompowania 50 Hz: 40 - 950 m³/h
● Prędkość pompowania 60 Hz: 40 - 1150 m³/h
Suche kłowe pompy próżniowe MINK. Dzięki innowacyjnej konstrukcji technologia kłowa MINK łączy wydajność, niezawodność i efektywność. Może być stosowana do wytwarzania próżni i sprężonego powietrza. Sucha i bezstykowa zasada działania zapewnia korzyść w postaci niemal bezobsługowej eksploatacji.
Pompy próżniowe doskonale nadają się do zastosowań przemysłowych, w których kluczowe znaczenie mają stała próżnia lub nadciśnienie i bezolejowe działanie.
Zasada działania
Kłowe pompy próżniowe i sprężarki MINK są wyposażone w dwa wirniki w kształcie kła. Wirniki zamontowane w obudowie poruszają się w przeciwnych kierunkach. Kształt wirników kłowych umożliwia wyciąganie, sprężanie i usuwanie przepompowywanego medium. Minimalny prześwit między wirnikami i obudową komory optymalizuje wewnętrzną szczelność oraz wewnętrzne uszczelnienie. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania smarów ani płynów eksploatacyjnych w komorze sprężania. Pompy próżniowe i sprężarki MINK są napędzane przez silnik zamontowany bezpośrednio na kołnierzu. Synchronizująca skrzynia przekładniowa zapewnia precyzyjną synchronizację wirników.
Pompy próżniowe Piab
Pompy próżniowe/generatory Piab są w przeważającej mierze oparte na opatentowanej technologii COAX®. COAX® jest zaawansowanym rozwiązaniem do tworzenia podciśnienia za pomocą sprężonego powietrza. Oparte na technologii wielostopniowej wkłady Piab COAX® są mniejsze, bardziej wydajne i bardziej niezawodne niż konwencjonalne eżektory oraz pozwalają na projektowanie elastycznego, modułowego i efektywnego systemu próżniowego. System próżniowy oparty na technologii COAX® może dostarczyć trzy razy większy przepływu podciśnienia niż konwencjonalne systemy, co pozwala zwiększyć prędkość o wysokiej niezawodności przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.
Pompy o dużej wydajności (porównywalne do pomp elektromechanicznych o mocy do 4 kW [5 KM]), które jeszcze mogą zredukować koszty energii nawet o 40%
P6040 100 m3/h / 160 m3/h / 240 m3/h
● Opatentowana technologia COAX®.
● Dostępna z trójstopniowym wkładem COAX® MIDI.
● Stosunkowo niskie zużycie powietrza.
● Modułowa konstrukcja ułatwiająca montaż.
● Kompaktowa i trwała bez ruchomych elementów.
● 5-16 wkładów.
Pompa Round
● Energooszczędne dzięki zastosowaniu technologii COAX®.
● Wysoki przepływ podciśnienia - 6 szt. wkładów COAX® MIDI Si.
● Mała, kompaktowa pompa o niskiej wadze.
● Łatwa w montażu i instalacja na linii próżniowej.
● Zintegrowane przyłącza węży.
Szeroki zakres typów filtrów z różnym stopniem filtracji. Szeroki asortyment pneumatycznych, elektrycznych, elektronicznych przełączników próżniowych w wersjach stałych i regulowanych.Niezawodna funkcja szybkiego uwalniania dla szybszego czasu reakcji.Niskie ciśnienie otwarcia.Tłumiki przepływowe zabezpieczające przed dławieniem i zmniejszeniem wydajności pompy.
Korzyści z niezawodności i niskich kosztów eksploatacji związane z użyciem próżni w procesie obróbki CNC
Czym jest mocowanie próżniowe?
Podczas mocowania próżniowego pod mocowanym przedmiotem wytwarzane jest podciśnienie – powstaje różnica ciśnień, która dociska przedmiot do płyty mocującej. Tym samym przedmiot jest dociskany do stołu próżniowego, nie zaś – jak błędnie powszechnie się uważa – zasysany. Siła przesuwająca obrabianego przedmiotu zależna jest od struktury powierzchni, różnicy ciśnień oraz powierzchni, na jaką oddziałuje próżnia. im większa powierzchnia objęta jest próżnią, tym silniejsze są siły utrzymujące.
Systemy mocowania próżniowego używane są przede wszystkim w branży drzewnej, tworzyw sztucznych oraz metali nieżelaznych. Umożliwiają one szybką i łatwą obróbkę i są kompatybilne z obrabiarkami CNC. Technikę próżniową stosuje się tam w połączeniu ze specjalnymi systemami manipulacyjnymi, np. w celu ustalenia płyty aluminiowej w jednym położeniu i umożliwienia jej obróbki z wszystkich stron. wpływa to na zwiększenie wydajności i ekonomiczności, ponieważ tego typu mocowanie nie powoduje żadnych uszkodzeń obrabianego przedmiotu i pozwala na zaoszczędzenie znacznej ilości czasu i wysiłku w porównaniu z koniecznością tradycyjnego ustawiania przedmiotu. Nowsze systemy mocujące umożliwiają błyskawiczną wymianę końcówek o różnej wielkości i kształcie, dzięki czemu możliwe jest elastyczne dostosowanie urządzenia do obrabianych przedmiotów o najróżniejszym kształcie
Pompy umożliwiają wykorzystywanie podciśnienia:
- do mocowania elementółw na stole roboczym,
- przez chwytaki podciśnieniowe, ssawki
W robotach przemysłowych zasilają one chwytaki podciśnieniowe, które podnoszą i przenoszą zarówno małe przedmioty, np. elementy krzeseł, jak i ciężkie elementy typu płyty meblowe czy modele. Opcje systemu mocowania próżniowego zostały opracowane w celu uzyskania optymalnego efektu trzymania materiału na stole. W przypadku bardzo dużych stołów i w zastosowaniach wymagających dodatkowej siły mocowania często stosuje się zespół kilku pomp.
Zalety pomp eżektorowych
Największą zaletę pomp próżniowych eżektorowych stanowi ich bezobsługowość. Pompa eżektorowa to tylko jedna dysza lub kilka, przez które przepływa powietrze, tworząc podciśnienie. Pompa taka nie ma żadnych ruchomych elementów, które w trakcie pracy mogłyby się zużyć, nie wymaga także smarowania. Jedyna czynność serwisową, którą należy wykonywać, to przeczyszczenie dysz.
Kolejną wartą wspomnienia zaletą pomp eżektorowych jest możliwość modułowej zabudowy. Najmniejsze pompy składają się z jednego eżektora, lecz łatwo je połączyć ze sobą na jednej szynie i dowolnie konfigurować.
Pompy próżniowe bezolejowe
To kolejna propozycja w technice próżniowej, która umożliwia przeprowadzenie idealnie czystego procesu. Pompy bezolejowe stosują innowacyjne rozwiązania, dzięki którym przepompowywany gaz nie ma w ogóle styczności z łożyskami i układem napędowym, oferując jednocześnie hermetyczną szczelność. Dzięki temu łożyska są smarowane typowymi smarami, które posiadają właściwości dużo lepsze, niż smary próżniowe, co nie wpływa na jakość próżni. Właśnie dlatego pompy bezolejowe są chętnie stosowane do uzyskania próżni w warunkach laboratoryjnych w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym.
Pompy próżniowe olejowe
Są to pompy rotacyjne o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się je m.in. w motoryzacji, metalurgii, hutnictwie, technice chłodniczej i pakowaniu żywności. Do najważniejszych zalet olejowych pomp próżniowych należy zaliczyć niezawodność, niezwykle cichą pracę, łatwą obsługę i konserwację, a także bardzo dużą wydajność przy niewielkich kosztach eksploatacyjnych.