Stół belkowy do maszyny CNC
Stół konsolowy do schodów, okien, drzwi
Stół belkowy nazywany również stołem trawersowym lub konsolowym. Najczęstszym przeznaczeniem tego typu stołów jest obróbka płyt, drewna litego, stolarka okienno-drzwiowa. Stół ten tworzą niezależnie przesuwane w osi Y belki (trawersy, konsole). W belkach tych występują zintegrowane - jeden lub dwa obwody podciśnieniowe - które zapewniają doprowadzenie podciśnienia do przyssawek CNC (bloków podciśnieniowych). Stoły belkowe umożliwiają swobodne pozycjonowanie przyssawek wzdłuż każdej z belek (w osi X).
W zależności od tego, czy stół belkowy jest jedno, czy dwuobwodowy - przyssawki mocowane są do belek mechanicznie lub podciśnieniowo. Przyssawki (bloki podciśnieniowe) zapewniają mocowanie elementów podczas obróbki. Belkowe stoły podciśnieniowe umożliwiają również zastosowanie zacisków mechanicznych zasilanych podciśnieniem lub sprężonym powietrzem. Zaciski mechaniczne do CNC stosowane są najczęściej do obróbki litego drewna, np. produkcji okien, czy schodów.
Oferowane konsole - stoły belkowe do manualnego pozycjonowania i ustawiania przyssawek w centrach obróbczych FANUM:
- Konsole FANUM FK - solidne i sztywne, stalowe konsole FK przeznaczone do najcięższych prac. Rowki-T w bocznych płaszczyznach belek pozwalają na pewne zamocowanie imaków, zacisków czy pneumatycznych chwytaków. Belki Fanum występują również w wersji z wkładkami drewnianymi - praktyczne i ergonomiczne konsole załadowcze, pozycjonowane wzdłuż stołu maszynowego.
- Konsole Schmalz - podciśnieniowe, dwuobwodowe stoły belkowe umożliwiają mocowanie imaków i ssaw podciśnieniowych. System pozwala na szybki i pewny pochwyt detalu na czas obróbki.
Stoły robocze z belkami sterowanymi numerycznie NC
Stoły z automatycznie pozycjonowanymi belkami (sterowane numerycznie NC) jest to opcja, która umożliwia interpolowany przesuw konsol załadowczych na stole roboczym, dla umożliwienia wykonywania obróbki elementów o skomplikowanych kształtach. Jest to również doskonałe rozwiązanie w przypadku frezowania dwóch symetrycznych elementów.
Do belek zamontowanych na stołach mocuje się szablony lub inne oprzyrządowanie oraz elementy do obróbki. Każdy stół jest wyposażony w dwie belki. Jedna belka jest belką stałą, natomiast druga belka ma możliwość przesuwu wzdłuż stołu za pomocą serwomotoru. Belka ruchoma jest sterowana numerycznie NC za pomocą oprogramowania dedykowanego do maszyny. Sterowanie belkami odbywa się poprzez wprowadzanie pozycji belki ruchomej do programu.
Zaletą tego rozwiązania jest jednoczesna obróbka dwóch symetrycznych elementów na jednym stole, co w praktyce podawaja wydajność wytwarzanego elementu przy obróbce dwustołowej.
- 2 working tables driven by seromotors
- alternating or simultaneous parallel work mode - "tandem "
- additional pneumatic clamping elements for fixing granular elements.