System Automatyczny podawania płyty
do plotera, centrum obróbczego CNC
System automatycznego podawania płyty jest systemem transportowym, który służy do automatycznego dostarczania elementów do procesu obróbczego. Dedykowany jest do automatycznego załadunku płyty na pole robocze plotera, centrum obróbczego CNC bez fizycznego udziału operatora. Automatyczny magazyn płyt meblowych mieści jednorazowo całą paletę płyt. Obsługuje zarówno surowce drewnopochodne, jak i konglomeraty przemysłowe.
Wykorzystanie automatycznego systemu podawania płyt w zakładzie zdecydowanie wpływa na optymalizację zatrudnienia oraz kosztów produkcji. Pozwala zautomatyzować proces rozkroju, cięcia, wiercenia czt frezowania elementów meblowych. Zastosowanie automatycznego podawania płyty ma także znaczenie przy eliminowaniu błędów czynnika ludzkiego i przypadkowego uszkodzenia płyt podczas przenoszenia jej do obróbki.
Automatyczne pozycjonowanie
Automatyczne pozycjonowanie płyty na polu roboczym obrabiarki zapewniają pneumatyczne bazy mechaniczne, które pozwalają precyzyjnie i powtarzalnie zbazować pełen format płyty, jak i mniejsze formaty (np. sklejki).
Próżnia i mocowanie materiału na polu roboczym
Centrum obróbcze do nestingu płyty z serii Trio i Sigma L z polem roboczym o strukturze rastru pozwala równomiernie rozprowadzić podciśnienie na całej powierzchni stołu. W standardzie stół podzielony jest na 6 stref podciśnienia sterowanych elektrozaworami, co gwarantuje pewne mocowanie materiału na stole obrabiarki cnc. Dla klientów, którzy mają różnorodne formaty płyt, istnieje możliwość dostosowania stref podciśnieniowych pod klienta. Dzięki temu będzie można mocować mniejsze formaty płyt.
Stół odbiorczy na gotowe elementy
Opcjonalny stół odbiorczy na gotowe elementy wpływa na wydajność pracy oraz przyspiesza proces produkcji. W trakcie kolejnego cyklu obróbczego maszyny, operator ma czas na odbiór gotowych elementów.
Technologia CNC pozwala na optymalne dopasowanie maszyny do specyficznych potrzeb danego zakładu stolarskiego. Maszyny do nestingu w zakładach usługowych stają się coraz częściej alternatywą do pilarki panelowej oraz konsolowych centrów obróbczych CNC. Zarówno dla producenta mebli tapicerowanych, jak i skrzyniowych jest to optymalne rozwiązanie. Inwestycja w maszynę ze stołem rastrowym pozwala na kontynuację dotychczasowej produkcji i otwiera nowe, szersze możliwości.
W nestingu oprócz frezowania kształtu bardzo często wykonywana jest obróbka pionowego wiercenia otworów. W przemyśle meblarskim najczęściej obrabianymi materiałami są: płyta wiórowa laminowana i surowa, płyta MDF oraz sklejka. Technologia jest wykorzystywana najczęściej przy produkcji: frontów meblowych, elementów konstrukcyjnych mebli tapicerowanych, małych i dużych elementów o skomplikowanym kształcie (puzzle, meble dla dzieci, blaty biurowe) oraz korpusów meblowych.
Projektujemy i wykonujemy systemy załadunku i rozładunku z wykorzystaniem robotów. Do zastosowań specjalnych FANUM proponuje zrobotyzowane cele z manipulatorami załadowczo-rozładowczymi ze specjalizowanymi chwytakami mechanicznymi lub vacuum, dostosowanymi do konkretnego zadania. Automatyczne systemy załadunku i rozładunku w połączeniu z odpowiednimi akcesoriami standaryzują proces, zwiększają ergonomię pracy, wydajność.
Centrum obróbcze Ploter CNC FANUM z automatycznym załadunkiem płyty meblowej