Sonda narzędziowa do dotykowego pomiaru
Sonda do pomiaru długości narzędzia dla frezarki CNC
Sonda FDL1 przeznaczona jest do automatycznego pomiaru długości narzędzia dla frezarek numerycznych. Zautomatyzowanie pomiaru narzędzia pozwala w znacznym stopniu oszczędzić czas konieczny na wymianę narzędzia i jego pomiar. Nie bez znaczenia jest wyeliminowanie pomyłek i niedokładności przy ręcznym ustalaniu punktu zerowego dla zmienianych narzędzi. Przy zastosowaniu automatycznego pomiaru narzędzia punkt zerowy dla Osi Z ustalany jest tylko raz na początku, podczas kolejnych faz obróbki i zmiany narzędzi punkt zerowy Z przeliczany jest automatycznie. Program sterujący koryguje współrzędne w zależności od wykonanego pomiaru narzędzia.
Sonda narzędziowa wyposażona jest w podwójny system czujników. Pierwszy stopień pomiarowy jest właściwym czujnikiem pomiarowym, nastepny jest czujnikiem bepieczeństwa. Czujnik bezpieczeństwa może być wykorzystany do awaryjnego zatrzymywania maszyny w przypadku niekontrolowanego najazdu na sensor. Sytuacja taka może mieć miejsce kiedy dokonywany jest pomiar narzędzia dłuższego od zadeklarowanego obszaru pomiarowego. Obszar pomiarowy to zakres, w którym maszyna dojeżdza do sensora z prędkością pomiarową.
Sposób wykonywania pomiaru może być wykonywany na dojazd i na odjazd. Właściwa prędkość pomiarowa powinna być nie większa niż 2mm/sek (zalecana 1mm/sek). Prędkość pomiarowa to prędkość, przy której system nadzorujacy oczekuje na sygnał z czujnika. Najefektywniej jest zaprogramować pomiar na odjazd - głowica z narzędziem zbliża się do sensora z prędkością przestawczą, osiągając obszar pomiarowy zostaje ona zmniejszona do około 5-10 mm/sek. Z tą prędkościa kontynuowany jest ruch w stronę sensora do momentu zadziałania czujnika. Następnie z prędkością 1mm/sek następuje odjazd z czujnika. Moment przełączenia czujnika jest momentem rejestracji pomiaru przez system nadzorujący. Oczywiście wszystkie te operacje dotyczą przesunięć w osi Z.
Sonda zamknięta jest w bryzgoszczelnej metalowej obudowie. Łożyska części ruchomych posiadają uszczelnienia. W dolnej części podstawy sondy znajduje się otwór odpowietrzający. Należy zamocować sondę w takim miejscu, aby podstawa nie była narażona na zanurzenie w chłodziwie. Konstrukcja sondy zabezpiecza ją przed działaniem emulsji chłodzącej. Jednak nie należy kierować strumieni cieczy bezpośrednio na sensor.